Jeśli przedszkolak nie chce jeść

DLA RODZICÓW

 

 

Jeśli przedszkolak nie chce jeść

 

  1. Nie zmuszaj, ale zachęcaj do jedzenia.

  2. Jedz wtedy, kiedy dziecko. Będzie mogło brać z Ciebie przykład.

  3. Podawaj dziecku do jedzenia to, co Ty jesz.

    ( oprócz produktów , które są nieodpowiednie dla dziecka w danym wieku)

  4. Jeśli dziecko mówi, że czegoś nie lubi, ucz je jeść wszystko, ale zaczynając od bardzo małej porcji. Jeśli nie chce jeść warzyw, owoców, itp. nie zabieraj ich z talerza. To Ty wiesz najlepiej, co jest potrzebne, aby organizm Twojego malucha dobrze się rozwijał. Zamiast zabierać z talerza dziecka to, czego nie chce jeść, dawaj na początek maleńkie porcje i ucz, że wszystkiego trzeba spróbować. W ten sposób dziecko powoli przekona się do wielu potraw.

  5. Nie podawaj słodyczy między posiłkami.

  6. Nie podawaj jedzenia zmiksowanego, rozdrobnionego (nie dotyczy bardzo małych dzieci). Dziecko w wieku przedszkolnym musi uczyć się gryźć.Gryzienie i żucie pokarmów jest bardzo potrzebnym ćwiczeniem dla mięśni szczęki.

  7. W miarę możliwości przygotowuj potrawy z pomocą dziecka. Dziecko, które uczestniczy w przygotowaniu posiłków, chętniej je zjada.

  8. Nie zastępuj jedzenia innym, jeśli tego sobie życzy. Robiąc w ten sposób uczysz dziecko, że zawsze ma to, co chce. A przecież dziecko nie wie, że potrzebne mu są witaminy, które są w warzywach a nie np. w czekoladzie.

  9. Staraj się podawać posiłki w taki sposób, aby zachęcały dziecko do spróbowania. Zrób np. grzybki z jajek i pomidorów, myszki z sera itp.

    Podawaj jedzenia na ładnej zastawie.

  10. Jeśli w przedszkolu dziecko odmawia jedzenia czegoś, bo nie zna tego z domu, spróbuj wykonać taki posiłek i zachęcić swojego malucha do zjedzenia.

  11. Staraj się przygotowywać zróżnicowane posiłki, aby dziecko, które dopiero poznaje nowe smaki, mogło próbować jak najwięcej nowych rzeczy. Przypomnij sobie przysłowie „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”.

  12. Pamiętaj, że „fast foody” nie są pełnowartościowym jedzeniem dla rozwijającego się organizmu Twojego malucha.

  13. Zapewnij dziecku miłą i spokojną atmosferę przy jedzeniu. Rozmawiaj z nim, zachęcaj, chwal za wszystkie dobre osiągnięcia, poświęcaj mu dużo czasu

    i uwagi.